Viena no Vecgada tradīcijām parasti ir atskatīšanās uz pagājušo, lai apzinātos, ka ir tik daudz kā, par ko būt pateicīgiem. Un ir pamats ar cerību lūkoties nākotnē, zinot, ka daudz piedzīvojumu vēl priekšā. Tāpēc šajā rakstā piedāvājam 10 būtiskus notikumus RML dzīvē aizvadītajā 2018. gadā.

Vēl citus, šeit neaprakstītus un personiskus notikumus, kā arī atskatu par notikušo Baznīcas dzīvē, Latvijas Simtgadē, politikā un kultūrā bija iespējams klausīties RML ēterā Jaungada sagaidīšanas programmā – 31. decembrī, sākot no plkst. 21:10 līdz pat pusnaktij un brīdim, kad skaitījām sekundes līdz 2019. gada sākumam.

Noklausies to, kā mums gāja, Jauno Gadu sagaidot RML ēterā!

Raksta beigās varēsi noklausīties arī to, kā mums gāja, sagaidot 2018. gadu RML ēterā, bet tagad laiks iedziļināties 10 īpašos notikumos, ko esam piedzīvojuši 2018. gadā!

1) Jauna frekvence un jauns komandas biedrs

Šo gadu iesākām ar patīkamiem jaunumiem – Radio Marija Latvija ģimene paplašinās. Pirmkārt, līdz šim ierasto trīs frekvenču vietā RML nu dzirdams vēl vienā reģionā – Valkā un tās apkārtnē (FM 93,2). Otrkārt, no februāra RML darbiniekiem pievienojās septītais komandas biedrs – Eva Kolombo, kas atbild par brīvprātīgo darba koordināciju. Esam paspējuši pārliecināties, ka kopībā ir spēks un septiņu cilvēku sastāvā varam paveikt krietni vairāk.

2) Maija mariatons

3. un 4. maijā RML ģimene tika aicināta vienoties kopīga mērķa labā – vācām ziedojumus, lai Radio Marija būtu iespējams izveidot un skanējumu uzsākt arī Slovākijā. Akcijas rezultātā izdevās savākt 3253,80 eiro, par ko pateicība Dievam un klausītājiem.

Turklāt 4. maijā tika īstenota vēl kāda unikāla akcija – “Nepateiktais paldies”. Tās ietvaros garāmgājēji Vecrīgā, Līvu laukumā, varēja paviesoties RML teltī, lai audio formātā ieraksītu kādu līdz tam brīdim, iespējams, nepateiktu PALDIES sev nozīmīgiem cilvēkiem, kas vēlāk izskanēja arī RML ēterā. Šo iespēju izmantoja vairāk nekā 70 cilvēku un pasaule līdz ar to ir par vairāk nekā simts PALDIES bagātāka. Starp citu – “jo biežāk teiksi PALDIES, jo biežāk atradīsi iemeslus BŪT pateicīgam”.

3) Grūtības, kas pārvēršas svētībās

2018. gada vasara iesākās ar ziņu, ka ir pienācis laiks pašiem nostāties uz savām kājām, jo Radio Marija Pasaules ģimene vairs nevar turpināt RML finansiālo atbalstu, kā tas bija līdz šim. Tajā brīdī komanda un brīvprātīgie ķērās ne tikai pie intensīvas plānošanas, bet arī aicināja visu RML ģimeni iesaistīties intensīvā lūgšanā. Lai gan ikmēneša izdevumus joprojām īsti neizdodas nosegt, noteikti esam kādus soļus tuvāk patstāvībai, tāpēc aicinām arī Tevi palīdzēt uzturēt mūsu kopīgo projektu, kā arī aicināt to darīt savus draugus, paziņas un tuviniekus.

4) Simtgades svētceļojums

2018. gads Latvijai bija īpašs – tika gaidīta Valsts 100. neatkarības proklamēšanas gada diena. Viena no iniciatīvām, kas šajā svarīgajā laikā ietērpa Latviju lūgšanā, bija Simtgades svētceļojums. Ceļu uzsākuši 6. maijā Aglonā, svētceļnieki devās apkārt Latvijai, mērojot ceļu gar tās robežām, lai 13. augustā atkal sasniegtu Aglonu un svinētu Dievmātes Debesīs uzņemšanas svētkus.

Tam, kā grupai gāja, sekojām līdzi visa ceļa laikā, bet no 1. augusta to darījām īpaši intensīvi – kopā ar viņiem devās RML darbinieks Māris Veliks, katru dienu nodrošinot reportāžas un ieskatu notiekošajā. Lai gan svētceļojums jau sen noslēdzies un arī Valsts 100. dzimšanas diena nosvinēta, svētceļojuma ieraksti joprojām dzirdami arī RML ēterā – katru svētdienu plkst. 08:00 skan raidījums “Mosties ar svētceļniekiem”.

5) “Pētera pēdās” – kopprojekts, gatavojoties pāvesta vizītei

Pavasarī Latviju pāršalca ziņa, ka Baltijas valstis apmeklēs pāvests Francisks, un kļuva skaidrs, ka šim notikumam jāgatavojas. Lai to paveiktu, sanāca kopā vairāki RML brīvprātīgie un darbinieki, kopīgi radot 16 epizodes raidījumam “Pētera pēdās”, kura ietvaros tika aplūkotas tādas tēmas kā pāvestības tradīcijas vēsture, pāvesta Franciska personība, pāvesta vizītes gatavošana un pāvesta kalpojums jauniešu sfērā (šī tēma tika izcelta, jo šo gadu Baznīcas dzīvē iezīmē jauniešu tematikai veltītā Sinode).

6) Gatavošanās 13. Saeimas vēlēšanām

Viens no Radio Marija principiem visā pasaulē ir nepaust nekādu politisko nostāju, nebūt kāda politiskā spēka pusē. Tomēr svarīgi apzināties, ka būt kristietim nozīmē arī būt atbildīgam sabiedrības loceklim, tātad – nopietni izturēties pret sev uzticēto pilsonisko atbildību, izvēloties savam redzējumam visatbilstošākos varas pārstāvjus. Lai arī RML klausītājiem būtu pieejama vispusīga informācija par šī gada vēlēšanās kandidējošajām partijām, rudenī ēterā bija dzirdams Otto Ozola veidotais raidījums “Otto un grābekļi”.

(c) LRKB IC, fotogrāfs Aivars Siliņš

7) Pāvesta vizīte Baltijas valstīs

Laiks no brīža, kad uzzinājām par pāvesta Franciska vizīti, līdz 22. septembrim, kad viņš ielidoja Lietuvā, paskrēja pavisam ātri. Sekojām ēterā līdzi no pirmās un otrās dienas Viļņā un Kauņā līdz pat vizītei Tallinā, Igaunijā. Protams, pāvesta viesošanos Latvijā izdzīvojām īpaši intensīvi – RML brīvprātīgie atradās praktiski katrā punktā, kuru pāvests apmeklēja, lai sniegtu ieskatu apkārt valdošajās emocijās.

8) Radio Marija Pasaules ģimenes tikšanās

Oktobrī Kollevalensā, Itālijā, tikās visas pasaules Radio Marija direktori un prezidenti. Turp devās arī RML direktors pr. Pēteris Skudra un RML prezidents Mareks Gruškevics, lai dalītos ar pārējiem stāstā par Latviju, gan uzzinātu citu valstu pieredzi, kopā lūdzoties vienā nodomā.

9) Adventa rekolekcijas “Jesses koks”

Adventa (un arī gavēņa) kalendārs ir bijusi RML tradīcija jau kopš 2016. gada. Šogad katrai dienai tika piedāvāts garīgs impulss (kāda priestera vai mācītājā sagatavotas pārdomas un kāda RML brīvprātīgā vai darbinieka sagatavots stāsts no dzīves) un atbilstoši “Jesses koka” tradīcijai tajos tika pārdomāti dažādi simboli, kas atklāj Pasaules glābšanas stāstu no tās radīšanas caur dažādem Vecās Derības notikumiem līdz pat kulmnācijai – Kristus dzimšanai.

Vēl īpašs jaunums šogad bija tas, ka audio formāta pārdomas papildināja vizuālie simboli, ko gatavoja, eglītē iekarināja un fotografēja Začestu ģimene no Jēkabpils, daloties skaistumā ar tiem, kuri piedalījās rekolekcijās un sekoja līdzi ikdienas impulsiem, kas bija iespējams RML Facebook un Instagram lapā, kā arī katru dienu simbolu saņemot savā e-pastā.

10) Decembra Mariatons – ceļš uz kopīgu nākotni

Sagaidot RML 3. dzimšanas dienu, decembra Mariatons tika veltīts, lai vāktu līdzekļus RML pastāvēšanas nodrošināšanai. Naktī no 7. uz 8. decembri notika lūgšanu nakts ar adorāciju Rīgas sv. Jēkaba katedrālē, bet 10. un 11. decembrī ēteru bagātināja intensīvāks dzīvais ēters ar dažādām interesantām sarunām, iespēju personiskāk iepazīt RML brīvprātīgos, kā arī, protams, lūgšanu.

Kopīgiem spēkiem šajās dienās izdevās savākt 6617,39 eiro. Kā rakstījām iepriekš, šajā gadā īstenosim desmitās tiesas principu – tātad 662 eiro ziedojam citam projektam, par kuru šogad RML klausītāji izraudzījās iniciatīvu “Mīlestības Māja”, kurā darbojas vairāki RML brīvprātīgie.

Protams, šajā notikumu apskatā redzami vien spilgtākie notikumi. Tomēr ne mazāk svarīgi ir apzināties to, cik nozīmīgs ir katrs raidījums, kas izskan sev ierastajā laikā; katra lūgšana ēterā, kurā vienojas brīvprātīgie un klausītāji; katra saruna un satikšanās.

Paldies par piedzīvoto un turpināsim būt kopā arī 2019. gadā!

Kā raksta sākumā solījām, piedāvājam iespēju noklausīties arī to, kā sagaidījām 2018. gadu. Arī toreiz apspriedām svarīgākos 2017. gada notikumus gan RML dzīvē, gan citās sfērās. Tāpēc nepalaid garām iespēju atskatīties, kā tobrīd redzējām apkārt notiekošo!