Radio Marija ēterā 9. septembrī bija iespēja klausīties unikālu sarunu starp diviem Pēteriem Skudrām. Tie, kas nevarēja dzirdēt raidījumu ēterā, var noklausīties šīs sarunas ierakstu šeit, vai arī noskatīties šeit.

Tā kā esmu dzimis laikā, kad Latvija atguva neatkarību no Padomju savienības, tad lielu ietekmi uz manu bērnību ir atstājis maija hokeja trakums un sekošana līdzi latviešu gaitām NHL. Mans komandas biedrs sporta eksperts Raimonds Rudzāts uzsver, ka deviņdesmito gadu Latvijas hokejistu panākumi NHL deva cerību krīzes un pārmaiņu nomocītajiem tautiešiem, kuri palikuši mājās. Atceros, ka savulaik, kaut kur no 4. līdz 6. klasei, varbūt pat ilgāk, ar draugiem pirkām NHL žurnālus, kuros varēja līmēt uzlīmes ar konkrētās sezonas spēlētājiem. Katru nedēļu no vecāku dotās kabatas naudas izdevās atlicināt, šķiet, divus latus (kas tolaik bija liela nauda), lai nopirktu uzlīmju paciņu ar NHL spēlētāju attēliem. Tur starp visiem varēja atrast arī latviešu ģīmetnes, tajā skaitā Pitsburgas “Penguins” vārtsargu Pēteri Skudru.

Ir divas galvenās lietas, kuras atceros no skolas laikiem par Skudru, kad viņš bija NHL. No vienas puses ap viņu vienmēr bija liela ažiotāža pirms pasaules čempionātiem: “Vai šogad Skudra spēlēs izlasē?”. Skaidrs, ka 8 – 12 gadu vecumā domāju visiem līdzi: “Kāpēc viņš nevar atbraukt no Amerikas, lai palīdzētu Latvijas izlasei?!” No otras puses vārtsargs Pēteris Skudra deva zināmu popularitāti man pašam. Atceros, ka 5. klasē nācās šad un tad palikt uz pagarināto dienas grupu pēc stundām, lai tiktu galā ar semestrī iekrātiem parādiem. Tā nu es sēžu pie galda, cīnos ar kādu matemātikas kontroldarbu, galds kārtīgi sakārtots, dienasgrāmata nolikta uz galda, lai skolotāja, kad darbs gatavs, var izlabot atzīmi. Garām iet kāds no vecāko klašu skolēniem, kuram tāda pati vajadzība pie matemātikas skolotājas, kā man. Te viņš apstājas pie manis un sāk prašņāt vai es neblefoju ar savu dienasgrāmatu, jo sanāk, ka viņš esot vienā klasē ar NHL zvaigzni. Pus pa jokam, pus nopietni pārliecinu, ka mani tik tiešām sauc Pēteris Skudra, gluži kā lielo pretrunīgo hokeja zvaigzni. Sarunas noslēgumā skolasbiedrs paprasa manu autogrāfu, jo viņš visiem varēs stāstīt, ka ir sastapis Pēteri Skudru! Nav jau svarīgi teikt, ka ne hokejistu.

Joki par vārda brāli mani ir pavadījuši līdz pat šai dienai, kad vasarā Rīgas Dinamo apstiprināja, ka par galveno treneri strādās Pēteris Skudra! Kādu laiku ar draugiem varēju jokot, ka darbu apvienošanas kārtībā patrenēšu arī hokejistus. Tā jokojot, sanāca sastapt Rīgas Dinamo komandas pārstāvjus, kuriem arī šis joks likās uzjautrinošs un kuri piedāvāja noorganizēt sarunu starp diviem Pēteriem Skudrām.

Tā nu man bija iespēja beidzot sastapt cilvēku, par kuru tik daudz kas ir dzirdēts, par kuru mediju un hokeja fanu iespaidā biju izdarījis savus secinājumus, pašu nemaz nepazīstot, uz kura fona varēju izcelties pats, ņemot vērā, ka nesam vienu un to pašu vārdu un uzvārdu.

Pēteris Skudra ir interesants sarunu biedrs, viņam pēc vārda nav tālu jāmeklē. Saruna rit raiti un nemaz nepamani, ka tā drīz jau jānoslēdz. Nerunājam daudz par Dinamo taktikām un plāniem. Vairāk uzmanību pievēršam dzīvesziņai, kas gūta uz ledus. Mani visvairāk uzrunāja sarunu biedra miers, ar kādu viņš runā gan par panākumiem, gan neveiksmēm. Skudra intervijā stāstīja par līdzsvaru, ko saglabāt: tad, kad Tev ir panākumi, tad turpini strādāt, kā esi strādājis, lai gūtu visu, kas vien iespējams; savukārt, kad Tevi skar neveiksmes un citu nosodījums, turpini strādāt, jo Tev nevienam nekas nav jāpierāda, galvenais būt mierā ar savu sirdsapziņu, ka izdari visu, ko vari un neesi slinkojis.

Man pašam tas ir liels izaicinājums: nepadoties slinkumam un turpināt ieguldīt pūles nospraustā mērķa sasniegšanai neatkarīgi no tā, vai veicas, vai ne. Novēlu katram atrast motivāciju nepadoties, uzstādīt mērķus un nepārstāt tiekties uz tiem, lai dzīve nav bezjēdzīgi nodzīvota!

Patīkamu klausīšanos!
Pr. Pēteris Skudra Radio Marija Latvija direktors

Interviju audio fomātā klausies šeit:

Savukārt, video no intervijas skaties šeit:
https://www.youtube.com/watch?v=Mlp8o0aKdKM