Vienotu sabiedrības pašapziņu spēj veidot tikai kultūra

Š.g. 17.janvārī, plkst. 17:00 “Radio Marija Latvija” ēterā izskanēs raidījuma “Kultūras oāze” divu gadu jubilejai veltītā 20. raidījuma epizode par tēmu “Bohēma jeb dzīves svinēšana.” Raidījuma viesis –  dziedātājs, dziesmu tekstu autors un radio raidījumu vadītājs Ainārs Mielavs.

Radio Marija Latvija raidījuma “Kultūras oāze” veidotājs un vadītājs Normunds Zariņš:

“Atzīmējot divu gadu jubileju, pirmo reizi plašākai publikai tiks prezentēts raidījuma logo “Ābeļziedi”. Tie vienmēr raisa asociācijas ar mātišķumu, gādību, briedināšanu, auglību. Dzeltenās fona krāsas simboliskā nozīme tuva zeltam, saulei, gaismai. Tā, tāpat kā zelts, ir mūžības un apskaidrības simbols. Par “Ābeļziediem” paldies saku Latvijas Romas Katoļu Baznīcas priesterim Andrim Vasiļevskim! Par logo tehnisko izstrādi pateicos māksliniecei Gunai Miķelsonei un Radio Marija Latvija izaugsmes veicinātājai Jolantai Grāvītei!

Impulss par raidījuma veidošanu 2020. gada vēlā rudenī nāca no kādreizējā Radio Marija Latvija programmas direktora vietnieka Riharda Miķelsona. Šis laiks sakrita ar COVID-19 pandēmijas sākumposmu, tāpēc uzskatu, ka raidījums “Kultūras oāze” ir mana pandēmijas un kara laika dienasgrāmata. Savas attiecības ar Dievu un līdzcilvēkiem visplašākajā veidā es piedzīvoju tieši caur kultūru. Kultūra ceļ pāri ikdienībai un palīdz ieraudzīt patiesi skaisto, izšķirt viduvējību no patiesas mākslas. Raidījums “Kultūras oāze” izceļ un dokumentē vērtīgo mūsu Tautas mākslā un kultūrā, un tās cilvēkos laiku mainībā. Ir svarīgi apzināties, ka katra vietējā kristīgā kultūra veidojas uz nacionālām kultūrvērtībām. Man pašam ir dziļa pieredze kristīgajā ticībā un kalpošanā, tomēr veidojot raidījumu, es distancējos no Baznīcas institucionālās dimensijas. Svarīgākais man pašam ir dzīvo attiecību pieredze konkrētajā laikā un vietā. 

Paaudze, kas veidoja Latvijas identitāti, kādu to pazīstam šodien, lēnām aiziet Mūžībā, bet jaunais mūžīgais veidojas gaužām kūtri. Esmu bezgala pateicīgs par Providences piešķirto privilēģiju satikties un sarunāties ar izcilām Latvijas kultūras personībām. Par dažādiem kultūras aspektiem laiku mainībā savas pārdomas man uzticējuši ilggadējais Rundāles pils direktors, mākslas vēsturnieks, gleznotājs, restaurators un sabiedriskais darbinieks Imants Lancmanis, kinorežisors Jānis Streičs, Akad. Dr. Latvijas Valsts exprezidente Vaira Vīķe – Freiberga, rakstniece, žurnāliste un Latvijas Tautas Frontes sirdsapziņas balss Marina Kosteņecka u.c. Visas personības, sarunas un iespaidus vienā rakstā ietilpināt nav iespējams, taču paldies ikvienam no jums!

Pašapziņas kaldināšana pieprasa dinamiku, nepārtrauktu pārtapšanu. No ikdienības un apjukuma uz pilnīgu skaidrību, uz Dzīves svinēšanu. Lai mums visiem kopā izdodas!

Paldies Radio Marija Latvija radošajam kolektīvam un katram vienam, kas esat man līdzās un atbalstāt raidījuma veidošanā! Lai arī brīvprātīgs, tas ir pamatīgs, laikietilpīgs, atbildīgs, regulārs un sistemātisks darbs, kas ir kaut kas vairāk par vienkāršu kalpošanu. Tomēr personīgā apziņa par Dieva aicinājumu, mērķi un apvāršņiem, ko paver radošais process, vienmēr no jauna ceļ spārnos, iedvesmo un ļauj strādāt tālāk! Šajā jubilejas reizē īpaši vēlos pateikties žurnālistam, rakstniekam un publicistam Ērikam Hānbergam par atbalstu profesionālā izaugsmē, raidījuma koncepta veidošanā, kontaktu tīkla veidošanā un paplašināšanā!

Ar Dieva Palīgu!

Raidījums Radio Marija Latvija ēterā skan katra mēneša trešajā otrdienā plkst.17:00 ar atkārtojumu mēneša pirmajā svētdienā plkst. 20:00.

  • RML vari dzirdēt FM viļņos:
  • Rīgā FM 97,3
  • Liepājā FM 97,1
  • Krāslavā FM 97,0
  • Valkā 93,2
  • Cēsīs FM 106,0
  • Rēzekne FM 95,9
  • Tukumā FM 97,1
  • Saldū FM 97,2
  • Vai jebkur citur, kur pieejams internets: https://rml.lv/klausies/

Visas iepriekšējās raidījuma “Kultūras oāze” epizodes vari dzirdēt arhīvā šeit: