Kā viss sākās?

Viss sākās ar sapni. Doma par radio staciju Latvijā, kas piedāvātu katoliskās Baznīcas garīgās dzīves dārgumus – Mises translācijas, Rožukroni tiešraidē, katehēzes –, saglabājot atvērtību arī tam skaistumam, kas ir citās kristīgajās konfesijās, jau krietni vien pirms Radio Marija dzimšanas Latvijā vienoja daudzas sirdis.

Sapnis sāka īstenoties pakāpeniski. Pirmo soļu speršana pretī tā īstenošanai, protams, nebūtu bijusi iespējama bez cilvēkiem, kurus sapnis par šādu radio staciju rosināja uz darbību. Priesteris Vjačeslavs Bogdanovs, toreiz būdams Alūksnes Sv. Bonifācija draudzes prāvests, atsaucās arhibīskapa Zbigņeva Stankeviča lūgumam doties uz Radio Marija vispasaules konferenci, kas norisinājās Itālijā. “Pēc konferences, kura ilga trīs dienas,” atzīst priesteris Vjačeslavs, “biju pārliecināts, ka šādam radio jābūt arī mūsu zemē.”

Turpmāko laiku iezīmēja pirmie organizatoriskie darbi radio izveidošanai.  Notika pārrunas ar Radio Marija Pasaules ģimeni (World Family of Radio Maria) par radio stacijas atvēršanas iespējām Latvijā. 2013. gada jūlijā tika sperts vēl viens solis – “Radio Marija Latvija” tika reģistrēta kā biedrība, savukārt,  2014. gada septembrī priesteris Vjačeslavs oficiāli tika norīkots būt par Radio Marija Latvija programmas direktoru. Arhibīskapa Z. Stankeviča uzaicinājumam iesaistīties Radio Marija tapšanā atsaucās arī Mareks Gruškevics, vēlākais Radio Marija Latvija prezidents, kurš savu pieredzi un sirdi ar neatlaidību ieguldīja šīs vīzjas īstenošanā. Liela pateicība pienākas arī Aritai Vingrei, kura šī sapņa īstenošanu palīdzēja iekustināt pašos projekta pirmssākumos.  Veidojās arī komanda – projektā iesaistījās arī Tenis Bikovskis, sniedzot lielu ieguldījumu ar savu tehnisko radio darba pieredzi, kā arī Māris Veliks ar kalpošanu satura jomā un pirmo brīvprātīgo koordinēšanā.

2014. gada 12. decembrī, Gvadelupes Dievmātes svētkos, tika uzsākta Radio Marija Latvija raidīšana testa režīmā internetā. Lai uzsvērtu to mazumiņu, ar ko viss sākās, ar smaidu var piebilst, ka necilais radio serveris tolaik atradās prezidenta Mareka dzīvoklī. Studijas telpu remonti Ojāra Vācieša ielā 6, kas nākotnē kļuva par Radio Marija Latvija īstajām mājām, turpinājās 2015. gadā. Pieredzējušu Radio Marija Pasaules ģimenes tehniķu – Emiliana Cristea, Puiu Cristea un Adriana Ioana – vadībā tika uzstādīta aparatūra un pabeigta studiju iekārtošana. Līdzekļi šim mērķim bija saziedoti, pateicoties Radio Marija Pasaules ģimenei un klausītājiem citās valstīs. Tika sapulcināta arī sākotnējā brīvprātīgo komanda, kas atsaucās iesaistīties jaunajā misijā. Radio koordinatores darbu uzsāka pildīt Irīna Januma, savukārt par tehniķi kļuva Gintars Marks Heidemanis.

Viens no lielākajiem izaicinājumiem, darbiem ritot uz priekšu, bija visai sarežģītie apstākļi FM frekvenču iegūšanai, līdz Pasaules ģimenei pavērās kāda negaidīta iespēja pārpirkt trīs jau esošas FM frekvences Rīgā, Liepājā un Krāslavā,  kurām nu bija jākļūst par līdzekli Evaņģēlija sludināšanai ar Radio Marija starpniecību.

2015. gada nogale tuvojās ne vien ar pieaugošu intensitāti, gatavojoties Radio Marija oficiālajai atklāšanai, bet arī ar pārmaiņām komandā. Ar arhibīskapa Z. Stankeviča nominātu par Radio Marija programmas direktoru tika norīkots pr. Pēteris Skudra, kurš līdz tam bija kalpojis kā vikārs Aizkraukles Sv. Terēzes no Bērna Jēzus draudzē. Šajā laikā darbu pie Radio Marija atpazīstamības veicināšanas un sadarbības ar draudzēm uzsāka arī Rihards Miķelsons, savukārt, par rīta ētera balsi un skaņu pults operatori kļuva Velta Skolmeistere.

Pienāca ilgi gaidītais 2015. gada 8. decembris. Jā, tieši Bezvainīgās Ieņemšanas svētki kļuva par dienu, kad plkst. 6:00 no rīta Latvijas Valsts Himna “Dievs svētī Latviju” ieskandināja Radio Marija ēteru radio viļņos! Sapnis bija kļuvis par īstenību. Sapnis turpinās!