Šīs sezonas sākumā, kuru iesākām 2021. gada septembrī, no RML klausītājiem izskanēja ieteikums izskaidrot Svēto Misi. Tas tik tiešām ir vērā ņemams atgādinājums – atgriezties pie pamatiem, iedziļināties tajā, kam ikdienas rutīnā nepievēršam uzmanību, kas kļuvis pierasts un pašsaprotams.

Nereti cilvēki sūdzas, ka Sv. Mises ir garlaicīgas, ka to laikā domas skraida pa galvu un lūpas un ķermenis automātiski veic sen apgūtas darbības. Starp šiem ir pietiekami daudz uzticīgu baznīcēnu, kuri katru svētdienu, vai pat biežāk, piedalās Sv. Misē. Visbiežāk mūs garlaiko lietas, kuras nesaprotam, kuras mums ir svešas. Kad mēs iedziļināmies kādā jomā, visbiežāk mūsos rodas interese, jo atklājam dažādas jaunas nianses un īpatnības. Šis katehēžu cikls mēģina soli pa solim skaidrot Svēto Misi, kuru Vatikāna II koncila dokumenti sauc par kristīgās dzīves avotu un virsotni vienlaicīgi. Pirmās divas nedēļas iepazinām, kas ir Misei nepieciešams; esam pārrunājuši ēkas, arhitektūras un mākslas nozīmi, iepazinuši svarīgākās vietas dievnamos, kuros notiek Mise, uzskaitījuši Misē lietotos priekšmetus, to nosaukumus un nozīmi un funkciju, pārrunājuši mūzikas vietu liturģijā.

Foto: Edgars Ābeltiņš

Pēc Pelnu trešdienas turpināsim šo sarunu ciklu jau ejot cauri soli pa solim Mises kārtībai: kas kurā brīdī notiek, kāpēc, kāda konkrētā brīdī ir ticīgo stāja un iesaiste Mises darbībās. Ceru uz aktīvu klausītāju līdzdalību, kuri dalītos ar savu pieredzi, uzdotu jautājumus, tādējādi palīdzētu labāk izskaidrot šo tik svarīgo lūgšanu.

Ceru, ka šis katehēžu cikls palīdzēs no jauna atklāt Svēto Misi un iegūtās zināšanas ļaus Misē piedalīties pilnvērtīgāk. Novēlu sev un ikvienam klausītājam, lai Mise būtu priekpilna sastapšanās ar Kungu gan Dieva Vārdā, gan Euharistijā, gan kopienā, ar kuru kopā lūdzamies, lai Mise ir kā stiprinājums mūsu ikdienas gaitām un tā iedvesmo mūs būt par drosmīgiem Kristus klātbūtnes lieciniekiem pasaulē. Svētais Jānis Marija Vianejs savas draudzes ticīgajiem reiz skaidroja, ka, ja mēs patiesi saprastu Misi, mēs nomirtu aiz laimes. Šo prieku tad arī novēlu katram.

Svētais Pāvests Pāvils VI ir sacījis, ka Mise ir vispilnīgākā lūgšana. Tā tik tiešām ir, jo šajā lūgšanā sastopamies ar pašu Kristu fiziskā veidā. Viņš ir tas, kurš pats vada šo lūgšanu priestera personā, kurš ir klātesošs kopienā, kas sapulcējusies, jo kur divi vai trīs ir pulcējušies Viņa vārdā, tur Viņš pats ir apsolījis būt viņu vidū. Īpašā veidā Kristus klātbūtni piedzīvojam Euharistijā, kad Viņš nāk pie mums pārvērtis maizi un vīnu par savu Miesu un asinīm.

Lai tad mūsu sirdis piepildās ar labāku izpratni un lielāku mīlestību pret šo katoļiem tik būtisko lūgšanu.

🎧 Klausies raidījumus “Priestera katehēze” tiešraidē un dalies ar savu pieredzi, uzdod jautājumus vai komentārus un palīdzi veidot interesantu sarunu!

💬 Sazinies ar studiju!
Sms 26677272
Zvani 67969131
E-pasts studija@rml.lv

Visus iepriekšējos raidījumus klausies arhīvā šeit

Pr. Pēteris Skudra