Jau pavisam drīz Pelnu trešdiena. Diena, kad mums uz galvas kaisa pelnus kā atgādinājumu tam, ka esam radīti no putekļiem un par tādiem atkal pārvērtīsimies. Tomēr Baznīcā šī vēsts mūs nepazemo. Tieši otrādi. Tā atklāj, cik īpaši mēs esam sava Radītāja acīs – radību deļ, kuras viņš var uztaisīt cik tik uziet no saujiņas zemes, Dievs ir gatavs pats kļūt par cilvēku un pat atdot savu dzīvību par tām.

Gavēnis ir laiks, kad iekšēji pierimt, vairāk laika veltīt attiecību sakārtošanai ar šo vārdos neizsakāmo Mīlestību. Šajā laikā mēs esam aicināti apzināties savu niecību un nekļūt lepniem. Tajā pašā laikā gavēnis ir īpašs laiks, lai pateiktos Dievam par to cieņu, ko Viņš mums piešķir; Viņš mums ļauj būt par saviem bērniem, Viņš mums piešķir dievišķu statusu. Izmanto šo laiku, lai vēl labāk saprastu, ko Dievs ir darījis un dara tavā labā. Lasi svētos Rakstus, garīgas grāmatas, piemēram, Ķempenes Toma “Sekošana Kristum”, Jāņa Pakāpnieka “Pakāpieni uz debesīm”, katehismu vai kādu citu grāmatu, kas palīdz izprast Dieva kārtību. Tāpat šo laiku vari veltīt intensīvākai sarunai ar Dievu, lai iepazītu Viņu personīgi. Nepietiek, ka mēs zinām par Dievu. Mums Viņš jāiepazīst personīgi.

Bieži vien cilvēki lauza galvas par to, ko gavēnī nedarīt. Nepārkāpt Ceļu satiksmes noteikumus, kaut ko garšīgu neēst, neklausīties mūziku, nelamāties u.t.t. Varbūt šogad tā vietā, lai domātu, ko nedarīt, tu vari padomāt, ko darīt? Pāvests Francisks savā Lielā gavēņa vēstījumā moto ir izvēlējies Jēzus vārdus no Mateja evaņģēlija: “Es vēlos žēlsirdību nevis upurus” (Mt 9; 13). Tas ir aicinājums mums visiem šajā žēlsirdības gadā pašiem mācīties būt žēlsirdīgiem. Nepalaid garām iespēju šājā gavēnī izdarīt kādu žēlsirdības darbu.

Radio Marija Latvija programmas direktors pr. Pēteris Skudra