Septembra mēneša pirmajā piektdienā “Radio Marija Latvija” viļņos izskanēs pirmais no šīs sezonas jaunumiem – raidījums, kas veltīts kādam īpaši interesantam un intriģējošam tematam, par kuru varētu būt aizdomājušies daudzi no klausītājiem. Ne reizi vien katrs no mums esam dzirdējuši kādus zīmīgus teicienus un metaforas, bet reti nojaušam to izcelsmi. Daudzi no tiem ir balstīti tieši Bībelē. Kā tie cēlušies, ko tie patiesībā nozīmē, un kurās Rakstu vietās tie meklējami? Par to pārdesmit pārraidēs stāstīs mūsu klausītājiem labi pazīstamais Otto Ozols.

Jaunajam raidījumam ir ļoti interesants nosaukums: “Bībelē sakņotie teicieni un metaforas”, bet vēl intriģējošāks ir raidījuma saturs. Tā autors Otto stāsta, ka laika gaitā ir ievērojis, cik ļoti daudzi ikdienā lieto Bībelē sakņotus teicienus un metaforas, nereti to pat nenojaušot. “Mēs tos redzam mākslā – mūzikā, kino, literatūrā, masu medijos, politiķu runās un citur. Un atkal – nereti nezinām, ka tie sakņojas Bībelē. Un līdz ar to visbiežāk īsti nesaprotam kontekstu. Jo katrs no šiem teicieniem, metaforām sakņojas konkrētās rakstu vietās, tam ir skaidrs konteksts, vēsturiskais fons,” stāsta Otto.

Viņš min vairākus piemērus: “”Bērt ogles uz galvas,” “Neturi sveci zem pūra,” “Apraka savu talantu,” “Neredzi baļķi paša acī,” “Neticīgais Toms,” “Žēlsirdīgais samarietis.” Tādu piemēru ir ļoti daudz. Tādēļ katru nedēļu raidījuma vadītājs kopā ar teoloģijas ekspertiem un mācītājiem apskatīs vismaz divus no šiem piemēriem. “Patiesi inteliģentiem cilvēkiem ir jāzina šo metaforu patiesās saknes konteksts. Pretējā gadījumā viņi riskē nesaprast ļoti daudzu vēstījumu nianses. Jo, kā jau teicu – šīs metaforas, teicieni tiek plaši lietotas klasiskajā un mūsdienu literatūrā, kino, medijus telpā, politikā un daudz kur citur. Vēlos to visu apkopot un tādēļ labprāt uzklausīšu visa spektra Latvijas teoloģisko domātāju skatījumu par šiem jautājumiem.”

O.Ozols uzsver, ka raidījums būs ekumēnisks: “Aicināšu visa spektra kristīgo konfesiju pārstāvjus. Romas Pāvests reiz uzslavēja Latviju, kā ekumēnisma labo piemēru. Centīšos turpināt šo ceļu.”

Kopumā viņš ir iecerējis līdz pat 50 raidījumiem. “Pat, ja tas prasīs divas sezonas. Jo piemēru ir ļoti daudz!”

Protams, tā nebūt nav joka lieta, lai sagatavotos šādiem raidījumiem, tādēļ nešaubīgi var teikt, ka ieguldīts ne mazum liels darbs un laiks: “Bībele nav viens no lielākajiem iedvesmas avotiem. Neskaitāmi ģēniji – tādi, kā Bahs, Bēthovens, Mocarts, mūsu pašu komponisti – Pēteris Vasks, Jānis Ešenvalds -, ir radījuši savus skaistāko darbus, balstoties tieši Bībelē. Šis būs mans pieticīgais mēģinājums atgādināt cilvēkiem par Bībeles iedvesmas spēku.”

Uz katru raidījumu tiks aicināti divi teoloģisko jautājumi speciālisti. Tāpat aicināti iesaistīties arī priesteri no draudzēm ārpus Rīgas. Tādēļ kā autors, tā Radio Marija Latvija aicina ikvienu priesteri atsaukties un piedalīties kādā no turpmākām pārraidēm gan kā skaidrojošam cilvēkam, gan arī dalīties ar personīgiem piemēriem vai piedzīvotiem atgadījumiem pašu draudzēs.

Laipni aicināts piedalīties raidījuma veidošanā arī ikviens klausītājs! Ikviens no mums kaut reizi ir saskāries ar kādu zīmīgu izteicienu gan tagad, gan senākā pagātnē. Atcerēsimies tos kopā, tādēļ raksti mums gan uz studija@rml.lv, gan sociālajos tīklos!