Lielajā cetutdienā tika iedibināts Euharistijas sakraments un līdz ar to arī priesterības sakraments.

 Euharistija ir Baznīcas dzīves centrs un virsotne, un to pašu var secināt arī uz priesterisko kalpojumu. Tāpēc, pateicoties Jēzum Kristum, mūsu Kungam, es vēlos atkārtot, ka Euharistija ir svarīgākais un centrālais iemesls Priesterības sakramentam, kas radās tieši brīdī, kurā tika dibināta Euharistija, un kopā ar EuharistijuŠādi par Eurharistijas sakramentu rakstīja svētais pāvests Jānis Pāvils II savu pēdējā apkārtrakstā Ecclesia de Eucharistia, kas tika veltīts tieši Euharistijas apcerei (2003. gada 17. aprīlī).

Šajā dienā nu jau par tradīciju ir kļuvis speciāls raidlaiks Radio Marija ēterā, kad klausītājiem ir iespēja pateikties Dievam par šiem sakramentiem, kā arī sveikt priesterus un pateikties par viņu kalpojumu. Tomēr, ne tikai šo vienu dienu, bet arī visu gadu esam aicināti atbalstīt priesterus viņu kalpojumā, tādēļ piedāvājam šo rakstu, lai tu varētu smelties kādas idejas, kā atbalstīt priesterus viņu aicinājumā!

19 veidi, kā darīt draudzes priesterim zināmu, ka jūs viņu novērtējat

Draudžu priesteri ir vieni no vissmagāk strādājošiem baznīcas locekļiem. Tipiski draudzes priesteris strādā visas nedēļas nogales un arī svētkos, dzīvo tajā pašā ēkā, kurā atrodas viņu birojs, un viņiem ir tikai viena brīvdiena nedēļā, nemaz nerunājot par aizvien pieaugošo priestera gādībā esošo dvēseļu skaitu, jaunām lomām un atbildību par draudzē notiekošo. 

Tika aptaujāti vairāki draudžu priesteri, lai noskaidrotu, kā mēs vislabāk varam “pateikt”, ka esam pateicīgi par visu, ko viņi dara mūsu labā. 

1. LŪDZIETIES PAR SAVU PRIESTERI (-IEM)!

“Vissvarīgākais, ko draudzes locekļi var darīt savu priesteru labā, ir lūgties par viņiem. Mēs vienmēr lūdzamies par kādu, tāpat mūsu pienākums ir katru svētdienu un svētku dienu svinēt Misi draudzes locekļu nodomā. Ir labi zināt, ka viņi lūdzas par mums ik dienas.”
“Rožukronis, svētā stunda, kāds mazs ziedojums vai ikdienas ciešanas, ko veltām Dievam priesteru nodomā.”
“Nosūtiet priesteriem kartīti ar apliecinājumu, ka lūdzaties viņu nodomos.”
“Lūgšanu upuris par priesteri un viņa kalpojumu.

(Ir liels prieks zināt, ka kāds lūdzas, jo esmu pārliecināts, ka mana dzīve un kalpošana ir auglīga proporcionāli cilvēku lūgšanām par mani.)”

2. PAGATAVOJIET VIŅIEM MALTĪTI, ĪPAŠI VISAIZŅEMTĀKAJĀS DIENĀS!

“Tas būtu jauki, ja kāds pārliecinātos, ka draudzes priesteriem pieejams garšīgi pagatavots ēdiens svētdienās un lielo svētku dienās. Bieži mums nav savu pavāru, līdz ar to būtu patīkami pēc gariem rīta cēlieniem nobaudīt ko tādu, kas pašiem nav jāgatavo.”

“Noskaidrojiet, kāds ir priestera iecienītākais ēdiens, un pagatavojiet to viņam.”

3. SVINIET PRIESTERU ĪPAŠĀS DIENAS!

“Svinēt priesteru dzimšanas un ordinācijas dienas arī ir laba doma.”
“Ir jauki, ka cilvēki atceras mani dienā, kad esmu ordinēts par priesteri.”

4. LŪDZIETIES VAIRĀK, SŪDZIETIES MAZĀK!

“Reizēm šķiet, ka lielākā daļa mijiedarbības starp cilvēkiem baznīcā drīzāk saistītas ar sūdzībām par priesteri, draudzi, draudzes locekļiem, mūziku, temperatūru baznīcā, izdegušu spuldzīti vai kādiem lēmumiem, taču pavisam reti tā skar pārdabisko realitāti.”

5. PIEDĀVĀJIET SAVU PALĪDZĪBU!

“Negaidiet, līdz jums lūdz palīdzību! Priesteri ir ordinēti, lai dotu, un nereti ir grūti lūgt citiem palīdzību.”

“Brīvprātīgi veltiet laiku savai draudzei kā zīmi atbalstam un kalpošanai.”

“Apsveriet iespēju palielināt desmito tiesu, lai parādītu savu atbalstu draudzei un priesterim.”

6. APMEKLĒJIET SVĒTO MISI UN/VAI EJIET UZ GRĒKSŪDZI!

“Nekas nepadara priesteri laimīgāku.”

“Izvēlieties dienu, kad šis priesteris svin Svēto Misi, un sapulciniet pulku cilvēku, kas sēž pirmajās rindās. Kad priesteris pēc Mises jautās jums, kāpēc, atbildiet, ka jūs upurējat savu piedalīšanos Misē kā pateicību par viņa priesterības kalpojumu.”

7. UZRAKSTIET VIŅIEM ZĪMĪTI, LAI PAUSTU SAVU PATEICĪBU!

“Zīmīte, īpaši priesterim, ar kuru jums ir pārtrūcis kontakts, ar vēstījumu, cik lielu iespaidu viņa kalpojums atstājis uz jūsu dzīvi, nozīmē ļoti daudz.”

“Mīļākā lieta, ko saņemt no cilvēkiem, ir vēstule. Nevis kartiņa ar pāris vārdiem. Tās arī ir jaukas, bet man patīk saņemt vēstuli vai kartiņu ar būtisku vēstījumu. Ir ļoti spēcinoši dzirdēt kādu aprakstām, kā tieši tas, ko esmu teicis vai darījis, nesis augļus viņu dzīvēs. Tas ir atgādinājums, ka Jēzus ir daudz lielāks par mani un ka Viņš var paveikt lielas lietas ar to mazumiņu, ko es varu dot.”

“Es patiešām novērtēju, kad cilvēki personīgi pasaka vai atsūta pateicības vēstulīti ar vārdiem “Paldies par Jūsu priestera kalpojumu!”, “Paldies, ka esat mūsu gans!”, “Paldies, ka atbildējāt priestera aicinājumam!”.

“Pasakiet viņiem, ka tie ir mainījuši jūsu dzīves.”

“Uzrakstiet viņiem paldies ar pateicības pilnu attieksmi.”

“Vienkāršas zīmītes priesterim šajās dienās nozīmē daudz. Pateicības vēstulītes pēc bērēm vai kāzām vai vienkāršs kompliments par labi sagatavotu homīliju.”

“Konkrētība palīdz!”

8. SAKI PALDIES!

“Pateicieties priesterim par katru Misi. Pat ja jums ne īpaši patīk šis priesteris, Misi vienmēr ir par Jēzus klātbūtni.”

“Pat tik šķietami maza lieta kā pēc grēksūdzes pateikts “Paldies par jūsu kalpojumu, es lūgšos par Jums” var nozīmēt ārkārtīgi daudz.”

“Sagatavojiet video, jautājot nejaušiem draudzes locekļiem atklāt vienu lietu, par ko viņi vēlētos pateikties priesterim ____________.”

9. SAKIET VIŅIEM KOMPLIMENTUS!

“Meklējiet iespējas, lai izteiktu priesteriem komplimentus. Arī tiem, kuri jums ne īpaši patīk.”

“Mani vienmēr iepriecina, ja kāds pēc dievkalpojuma man saka: “Tā bija ļoti skaista Svētā Misi, priesteri!”

10. RŪPĒJIETIES PAR PRIESTERA LABSAJŪTU!

“Iedrošiniet priesteri veltīt laiku atpūtai.”

11. AIZTAUPIET DRĀMU!

“Izvairieties un neveiciniet baumas un priesteru un draudžu aprunāšanu.”

“Nebaumojiet un nekritizējiet, tā vietā piedāvājiet palīdzību un uzmundriniet. Nez, cik daudz aicinājumu tika sabojāti, jauniešiem dzirdot, kā pieaugušie nomelno priesteri, parasti kāda neliela strīda dēļ draudzē. ”

12. DARIET PRIESTERIEM ZINĀMU, KA PAR VIŅIEM IESTĀJATIES!

“Ja esi liecinieks situācijai, kad kāds ir rupjš pret priesteri, dariet viņiem zināmu, ka pamanījāt un paužat līdzjūtību.”

13. VEIDOJIET ATTIECĪBAS!

“Nesakiet priesterim to, kas jums nepatīk, ja tā ir pirmā reize, kad esat saņēmušies ar viņu aprunāties.”

“Vispirms sasveicinieties, pirms izklāstāt, kas jūs neapmierina.”

14. NELIECIET NEREĀLAS EKSPEKTĀCIJAS UN ESIET IZPALĪDZĪGI!

“Viņš, iespējams, nav santehniķis, tāpēc nesagaidiet, ka viņš salabos noplūdušo cauruli, taču noteikti pajautājiet viņam, vai viņš zina, ka tā tek.”

“Vienmēr parādiet labo gribu. Atgriezeniskās saites sniegšana ir noderīga, taču kritika un sūdzības, kas izteiktas bez pazemības un sirsnīgas mīlestības, var būt ļoti iztukšojošas.”

15. NEESIET PRIESTERU KOLEKCIONĀRI!

“Nedomājiet, ka priesterim pie jums jāciemojas katru svētdienu. Nesagaidiet, ka būsiet priestera draugs – viņš ir jūsu priesteris un ir svarīgi, ka attiecības paliek profesionālas. Nevajag lielīties citiem draudzes locekļiem, cik tuvi esat, jo tas var radīt naidu vai greizsirdību, kas, savukārt, nomāc priesteri.”

16. ESIET ATBALSTOŠI!

“Ikreiz, kad notiek kas ārkārtējs un strespilns, piemēram, grūts laiks draudzes dzīvē, es zinu, ka iedrošinājums tiek augstu novērtēts. Pirmajos piecos gados man nav bijis daudz šādu situāciju, taču atceros kādas ārkārtīgi grūtas bēres, pēc kurām cilvēki atsūtīja jauku ziņu. Vēl atceros, kā atradu saini ar zīmītēm, kas 23 gadus atpakaļ tika sūtītas priesterim pēc lēmuma slēgt skolu. Ziņas bija avīzēs, un daži cilvēki skaļi protestēja, taču bija arī citi, kas iestājās par priesteri pret rasistu un citiem uzbrukumiem. Priesteris saglabāja visas vēstules no cilvēkiem, kas pauda savu sapratni par smago lēmumu, ko viņš bija pieņēmis.” 

17. ĻAUJIET PRIESTERIEM PABŪT VIENIEM!

“Reizēm ir labi, ja varu vienkārši pabūt viens. Turieties pa gabalu no tā, ko sauc par “nelaipno laipnību”, kas, jūsuprāt, priesteri piemeklējusi (vientulība, depresija, stress, trauksme utt.), jo dažreiz viņam vienkārši nepieciešams “nolaist tvaiku”.”

18. UZAICINIET PRIESTERI CIEMOS!

“Ir jauki, kad cilvēki uzaicina mani būt klāt ģimenes viesībās: īpašās dzimšanas dienās, gada dienās vai svētku vakariņās (pat ja es bieži noraidu uzaicinājumu, jo esmu kopā ar savu ģimeni – ir jauki būt uzaicinātam.)”

19. TIECIETIES UZ SVĒTUMU!

“Galu galā, būt svētiem, kādus Dievs vēlas cilvēkus redzēt! Nav nekā aizraujošāka priesterim, kā būt svētuma lieciniekam to cilvēku dzīvēs, kurām viņš kalpo. Tas ne tikai ļauj pieredzēt žēlastību, ka viņa darbs nes augļus, bet arī stiprina viņa paša tiekšanos pēc svētuma.”

(Rakstu sagatavoja Jolanta Grāvīte, no angļu val. tulkoja Signe Ikauniece. Avots: https://focusequip.org)