Oktorbris katoliskajā Baznīcā jau ilgu laiku ir veltīts Rožukroņa lūgšanai. Šajā mēnesī arī svinam Marijas Rožukroņa karalienes svētkus, kurus mēdz saukt arī par Uzvaras Dievmātes svētkiem. Arī Radio Marija ēterā šos svētkus svinam īpaši. 7. oktobrī plkst 17:00 būs iespēja lūgties kopā ar citu valstu radio klausītājiem, kuru translēsim no svētvietas Marijas godam Pompejā, Itālijā.

Kāpēc tieši 7. oktobris?

Rožukroņa karalienes svētku pirmsākumi meklējami 16. gadsimtā. Tas ir laiks, kad Turku Otomāņu impērija ir okupējusi Bizantijas impēriju jau vairāk kā 200 gadu, Turku flote nostiprināja savas pozīcijas Vidusjūras baseinā, okupējot Kirpu un uzbrūkot Maltai, kurai izdevās uzbrukumus atsist. Pāvests Pijs V aicināja Eiropas valdniekus apvienot spēkus, lai cīnītos pret Otomāņu impēriju. Atsaucās vien daži: Pāvesta valstis, Spānija un Dženova nodibināja Svēto līgu, kura nolēma stāties pretī lielajai turku flotei.

Nelielās kristiešu flotes priekšgalā tika nolikts jauns virsnieks Dons Džons, kurš bija pazīstams kā izveicīgs jātnieks, nepārspējams zobenu cīņā, lielisks dejotājs, kā arī liels rožukroņa cienītājs (tolaik rožukronis nebija tik populāra lūgšana, kā šodien).

Svētās līgas armija bija niecīga salīdzinājumā ar Turku floti. Izredzes uzvarēt bija pielīdzināmas nullei. Iepriekšējā vakarā pirms kaujas vecāki virsnieki centās Donu Džonu pierunāt pārdomāt, vai ir vērts cīnīties. Dons Džons katram karavīram izdalīja pa rožukronim, kuru visa Svētās Līgas flote lūdzās kopā pirms cīņas. Cīņas dienā rožukroni lūdzās arī Romā pāvests kopā ar Romas iedzīvotājiem.

Kas nav iespējams cilvēkam, tas ir iespējams Dievam. 1571. gadā 7. oktobrī abas flotes satikās pie Lepanto. Tieši pirms cīņas vējš brīnumaini mainīja virzienu par 180 grādiem, kas bija liela priekšrocība kristiešu flotei. Pēc cīņas visas dienas garumā no 300 turku kaujas kuģiem bija palikuši vien 13 un dzīvību zaudēja vairāk kā 30 000 turku kareivju. Līdz pirmajam pasaules karam tā ir bijusi lielākā asinspirts vienas dienas laikā kādu cilvēces vēsture bija piedzīvojusi.

Šī kauja ir iegājusi vēsturē gan ar tās brīnumaino iznākumu, gan arī ar faktu, ka pateicoties šai kaujai tika apturētas Otomāņu ambīcijas iekarot visu Eiropu. Viņu mērķis bija iznīcināt Romu kā kristiešu galvaspilsētu.

Brīdī, kad kristiešu flote svinēja uzvaru, Romas iedzīvotāji dedzīgi lūdzās rožukroni. Pāvests Pijs V esot paskatījies ārā pa logu un aiz tā piedzīvojis vīziju. Dievs viņam ļāva redzēt kaujas iznākumu Lepanto. Kopš tās dienas 7. oktobris ir kļuvis par Marijas rožukroņa karalienes un uzvaras dievmātes svētkiem. Pāvests Leons XIII vēlāk izvēlēja visu oktobri par rožukroņa mēnesi.

Lai šo vēstures notikumu apraksts dod cerību tev paļauties uz Dieva spēku. Lai cik lieli izaicinājumi būtu mums priekšā, mēs vienmēr varam steigties pēc palīdzības pie mūsu mātes Marijas. Viņa ar mātišķu maigumu iestājas par mūsu vajadzībām Dieva troņa priekšā un ir spēcīga sabiedrotā, saglabājot uzticību viņas dievišķajam Dēlam. Ja Dievs ar rožukroņa palīdzību varēja mainīt vēja virzienu un panākt kaujas iznākumu par labu tiem, kas viņu lūdza, cik gan lielas lietas Viņš var paveikt tavā dzīvē! Sameklē savu rožukroni un lūdzies to katru dienu! Rožukroņa mēnesis ir lielisks laiks, kad to sākt darīt. Ja tev nav rožukroņa, raksti mums uz info@rml.lv , mēs tev to nosūtīsim pa pastu!

Pr. Pēteris Skudra

P.S. Vai tu zināji, ka Lepanto kaujā piedalījās Miguels Servantes, kurš kaujā zaudēja vienu roku. Ar otru roku viņš vēlāk uzrakstīja slaveno romānu Dons Kihots.

P.S.S. Barselonas katedrālē ir iespējams apskatīt koka krucifiksu, kurš kaujas laikā atradās uz kuģa Real un izvairījās no lidojošas turku lielgabala lodes.

Par šo pašu notikumu klausies arī priestera katehēzes ierakstu:

Savukārt, par rožkroņa mēnesi vairāk vari dzirdēt šeit: