22. – 26. maijā izsanēs katehēzu ciks, kas veltīts drošības veicināšanai un vardarbības novēršanai Baznīcā. Klausies tiešraidē plkst. 9:00, atkārtojumā plkst. 23:00!

22. maijā RML studijā pr. Jānis Meļņikovs sarunājās ar pr. Tomu Priedoliņu, par Baznīcas pieredzi un rīcību vardarbības gadījumā. Baznīcas seksuālie skandāli, kas notiek? Baznīcas mācība attiecībā uz cilvēka vispārējo cieņu, kas ietver arī mazgadīgo un neaizsargāto cieņu, ko Bībele/ teoloģija par to saka? Kas ir šīs cieņas pamats? Ko Baznīca ir darījusi, lai šo cieņu veicinātu, novērtētu, atpazītu? Ļaunums Baznīcā notiek, vai ir zināmi iemesli ļaunumam Baznīcā vispārīgi un ar seksualitāti saistītam ļaunumam? Bet vardarbībai ir dažādas fomras un lai arī mazāk aprunātai tomēr pastāv arī garīgā vardarbība, kas tas ir? Ko var darīt lai novērstu? Kā par to runāt, kad redzam, ka notiek vardarbība? Kā var mainīt vardarbības kultūru, kas šobrīd šķeit pastāv Baznīcā? Skaties raidījumu šeit!

23. maijā pr. Andžejs Lapinskis viesosies RML studijā, tiks runāts par Katoļu Baznīcas Kanoniem un vadlīnijām vardarbības novēršanai. Katoļu Baznīca vardarbības risināšanu vienmēr ir uzskatījusi par būtisku procesu un tādēļ beidzamajos gados ir rūpīgi izstrādājusi Baznīcas tiesību un vadlīniju regulācija. Mēs aplūkosim, kā Kanoniskās tiesības un Baznīcas likumi izprot vardarbību un kāda ir attieksme un stratēģija, lai to risinātu? Kas ir vadlīnijas, ko Baznīca prasa izstrādāt? Ko tās paredz? Kā rīkoties vardarbības gadījumā? Kā rīkoties ja ir pamatotas aizdomas? Kā sevi pasargāt no vardarbības? Kā notiek un kas veic izmeklēšanu par iespējamo vardarbību? Kādi ir Baznīcas sodi un kas notiek kriminālnozieguma gadījumā? Kādi ir priesteru un ticīgo pienākumi vardarbības novēršanas veicināšanā? Kā priesterim rīkoties vardarbības jeb uzmākšanās gadījumā pret viņu?

24. maijā raidījuma viešņa būs asociētā profesore Ingrīda Trūps-Kalne, tiks runāts par vardarbības psiholoģiju. Nedaudz iedziļināsimies cilvēka attīstības psiholoģiskajos procesos un tajā, kas noved līdz neveselīgai attīstībai, kas var beigties vardarbīgā rīcībā. Bet arī par to, ka var un vajag rīkoties, lai dziedinātu un parūpētos par sevi un citiem. Kā psiholoģija definē vardarbību? Kas ir seksuālā vardarbība, kā to atpazīt mazgadīgajos? Kā rīkoties, kad novērojam neveselīgas seksualitātes izpausmes? Kā var veicināt veselīgu seksualitātes izaugsmi? Kas būtu veselīga seksualitāte? Kādēļ seksualitāte ir tik ļoti jūtīga un dažubrīd ievainota realitāte? Kā var notikt dziedināšana? Par veselīgu un neveselīgu reliģiozitāti, kas tas ir un kā tas izpaužas un ietekmē cilvēka attīstību, seksualitāti un attiecības ar līdzcilvēkiem?

25. maijā katehēzē viesos būs pāvesta sūtnis arh. Petars Antuns Rajičs (Petar Antun Rajič), par rīcību vardarbības gadījumā un Baznīcas nākotnes perspektīvu bez vardarbības. Uzzinot par vardarbības iespējamību cilvēki apjūk un dažādi reaģē, bet kā saprast un kā rīkoties? Kā arī par to kāda ir Baznīcas nākotne pēc šādiem skandāliem? Ko cilvēkiem vajadzētu darīt, kad un ja viņi uzzina par priesteri, kurš ir apsūdzēts? Vai ir jālūdz par potenciālo noziedznieku, vai pietiek ar lūgšanu par potenciāli ļaunprātīgi izmantoto? Kā nenosodīt priesteri pirms tiesas? Kā pasargāt priesteri situācijā, kad pastāv nepatiesas apsūdzības, neuzticība un bailes? Priesteru vidū pieaug nedrošība par savu drošību, jo pastāv draudi, ka varētu tikt apsūdzēti vai pat ļaunprātīgi izmantoti nepiedienīgas uzvedības dēļ, kas ir vērsta pret priesteri. Kāpēc notiek šādas lietas, šādi noziegumi? Kā to var labot? Vai pietiek ar vadlīnijām? Kas jauns ir nesen atjauninātajās pāvesta Franciska pamatnostādnēs, un kā tas palīdzēs tikt galā ar problēmām? Ko darīt cilvēkiem, ja viņi piedzīvo ļaunprātīgu izmantošanu vai ja viņi uzzina par ļaunprātīgu izmantošanu? Kāda ir nākotne un kā pāvesta sūtnis redz Baznīcas attīstību šajā kontekstā? Vai ir kas pozitīvs?

26. maijā “Centrs Dardedze” valdes locekle Laila Balode, par bērnu tiesībām un aizsardzību. “Centrs Dardedze” nodarbojas ar mazgadīgo aizsardzības jautājumiem. Raidījuma viešņa pastāstīs par valsts likumdošanu attiecībā uz mazgadīgo aizsardzību. Kas ir bērnu aizsardzība, kādēļ vajadzīga un kā tā tiek nodrošināta (par bērnu tiesību konvenciju)? Kādi ir bērnu tiesību aizsardzības pamatprincipi? Kā tie darbojas un kā palīdz aizsargāt? Kā tas praktiski palīdz? Vai pietiek tikai ar konvenciju un vadlīnijām? Steriotipisks jautājums, vai bērnam nav par daudz tiesību, bet nav pienākumu jeb robežas? Šāds jautājums varētu rasties, redzot bērnu visatļautību skolās. Vai tas ir tomēr tikai stereotips? Un kā tad līdzsvarot tiesības ar pienākumiem un veselīgām robežām? Kā valsts definē vardarbību? Kādi ir vardarbības veidi? Vardarbība pasaulē un Latvijā, kāda ir situācija? Kas ir varmākas, kas pastrādā vardarbību pret mazaizsargāto? Kādas ir vardarbības sekas un kā var palīdzēt, dziedināt, ārstēt?

Seko līdzi šīm katehēzēm un piedalies tajās ar saviem jautājumiem arī Tu!