Baznīcas liturģiskā gada cikls noslēdzas ar Kristus Karaļa svētdienu un jau nākamajā svētdienā ar pirmo Adventa svētdienu mēs uzsākam jaunu liturģisko gadu. Adventa laiks daudziem no mums asociējas ar mājas siltumu, gaišām sveču liesmām, saldu šokolādi un vieglu satraukumu par dāvanu iegādi un saņemšanu.

Ja iedziļināmies Adventa vēstījumā, tad varam redzēt, ka tas nav nemaz tik silts, mīļš un pūkains, tas drīzāk ir izaicinošs.

Ir izveidojusies zināma romantika ap Betlēmes bērnu, ganiņiem, dzīvnieciņiem, tīru sienu mūsu dievnamos, mājās blakus eglītei vai veikalu skatlogos. Realitātē tas ir stāsts par bēgļu bērnu, kurš piedzimst kūtī starp lopiem, kuru uzreiz pēc dzimšanas grib nonāvēt un, pāri visam, kuru sauc ar Dieva Dēlu, Mesiju, kurš ir nācis glābt cilvēkus.
Šis Advents var būt mūsu iespēja ļaut Dievam mūs izaicināt. Mēs Adventa laikā ne tikai pieminam Jēzus iemiesošanos, nākšanu pasaulē kā mazam zīdainim, mēs arī apceram Viņa otreizējo nākšanu pie mums, kad Viņš parādīsies kā visas pasaules valdnieks, kam ir pakļauts viss. Svētais Kirils no Jeruzalemes kādā savā katehēzē raksta: “neierobežosim sevi meditējot tikai par [Jēzus] pirmo nākšanu, bet mēs dzīvojam gaidot otro”. Šajā Adventā, lasot Isaja grāmatas pravietojumus un evaņģēliju fragmentus, kas stāsta par to, kā Jēzus nākšana tika gaidīta toreiz un kā tā tika uzņemta, varam pārdomāt kā mēs gaidām Jēzus otro nākšanu, kura katram agri vai vēlu pienāks.

Adventa laika liturģija mums piedāvā iepazīt ilgas, ar kādām tauta gaidīja Mesijas nākšanu.

Tāpat arī mēs varam lasīt par dažādiem cilvēkiem, kuri uzņem Jēzu: tādiem, kas atvērtu sirdi pieņem Viņu, kuri pagodina Viņu kā karali, priecājas par Viņa nākšanu, arī tādiem, kas no Viņa baidās, nepamana Viņa atnākšanu, pretojas tai. Svarīgs Adventa varonis, kuru bieži sastopam šajā laikā ir Jānis Kristītājs. Viņš gaidīja Mesijas nākšanu, gatavojās tai un palīdzēja arī citiem sagatavot viņu sirdis Mesijas atnākšanai. No tā visa tad mēs varam paraudzīties uz sevi kā mēs gaidām Jēzu un cik gatavi esam ar Viņu sastapties.

Vārds “Advents” nāk no latīņu vārda, kas apzīmē nākšanu.

Šis laiks mums ne tikai atgādina par Jēzus nākšanu cilvēka izskatā pirms 2020 gadiem, tas mūs arī gatavo tai dienai, kad Viņš nāks savā dievišķībā. Tāpēc mums šajā laikā ir jāmācās gaidīt. Gaidīt to, kurš nāk. Tā nav tāda pasīva gaidīšana. Drīzāk, tā ir kā gatavošanās, kā treniņu laiks pirms sacensībām. Šajā gaidīšanas laikā mums ir jāiemācās norimt no ikdienas steigas, lai vairāk iepazītu to, kuru gaidām, lai Viņa atnākšanas brīdī varam uzreiz Viņu pazīt.

Mums, kas esam pieraduši pie ātra interneta, ātrām mašīnām, ātriem risinājumiem, gaidīšana var likties neciešama. Mums riebjas gaidīt veikals rindās. Mēs jūtamies aizskarti, ja slimības laikā mums ir jāgaida pie ārsta kabineta, mēs sūdzamies par to, ka jāgaida uz covid testa veikšanu ilgāk par reģistrēto laiku, mūs dara nepacietīgus internets, kas “uzkaras”, sadusmo kolēģi, kuri kavējas ar savu darbu izpildi un mēs nevaram izturēt gaidīt sastrēgumos, kad beidzot tiksim ārā no burzmas. Visas šīs situācijas mēs varam izmantot kā Adventa rekolekciju brīžus. Tā vietā lai nervozētu vai dusmotos (it kā tas paātrinātu procesu norisi vai laika ritējumu), mēs varam ļauties šim piespiedu stop brīdim, lai gaidītu Jēzu, lai atklātu, kā Viņš nāk pie manis. Šie brīži var būt mūsu iespēja Viņu ielaist savā sirdī, savā prātā, savā dzīvē, visās manas dzīves sfērās: darbā, finansēs, attiecībās, utt.

Ko darīt šajos brīžos? Kā sastapt Jēzu?

Pieej šai lietai radoši un skaties, kas tev palīdz tuvoties Dievam, piedzīvot Viņa klātbūtni. Sāc nēsāt sev līdzi kabatas izmēra Svētos Rakstus, kurus vari atšķirt, sēžot sabiedriskajā transportā, gaidot, kad tevi akpkalpos, vai stāvot rindā. Saglabā savā viedtālrunī kādu Bībeles aplikāciju, kas tev sūta atgādinājumus. Rožukronis ir lieliska meditatīva lūgšana, kas mums palīdz norimt, pārdomāt Jēzus dzīves svarīgākos notikumus, un tājā varam uzticēt visus mūsu tuvos un mīļos. Lai Rožukronis ir ne tikai Tava atpakaļskata spoguļa piekariņs, bet lai tas arī slīd starp taviem pirkstiem, kad esi iestrēdzis sastrēgumā viens pats savā mašīnā.

Radio Marija Latvija sadarbībā ar Katoļu Baznīcas informācijas aģentūru (KABIA) un mākslinieci Gunu Miķelsoni, kā arī ar vairākiem Latvijas garīdzniekiem piedāvā savu palīdzību tev gaidīt Jēzu Adventa laikā. Katru dienu ēterā plkst 10:00 izskanēs konkrētās dienas evaņģēlija fragments, kuram sekos īsas Latvijas garīdznieku sagatavotas pārdomas par to. Šogad koncentrēsimies uz Jēzu, ko Viņš dara un uz ko izaicina mūs. Ceram, ka šīs pārdomas tev palīdzēs labāk iepazīt Jēzu gan kā cilvēku, gan kā Dievu. Lūk, kādas klausītājas atsauksme par līdzīgu akciju, kas noritēja pandēmijas sākumā:

” Man šie impulsi bija kā individuālās rekolekcijas, kuras garīgais vadītājs vada attālināti. Attālinātās mācīšanās un strādāšanas laikā, mūsu ikdienas grūtības vēl nav beigušās, bet Kristus uzvara pār ļaunumu, netaisnību, nāvi dod jaunus spēkus dzīvot dienu pa vienai dienai un “nenošļukt garā”. Paldies, jums!”

Ja tev nav ērti klausīties impulsus ēterā pl. 10:00, tad mēs šīs pārdomas varam nosūtīt epastā. Piesakies Adventa kalendāram, aizpildot šo anketu! Katru rītu 6:00 saņemsi e-pastu ar tās dienas pārdomām audio formātā un jautājumiem, kas var palīdzēt Tavā lūgšanā. Tāpat, nekautrējies ar šīm pārdomām dalīties ar citiem pārsūtot e-pastu saviem draugiem un radiem, vai arī daloties ar ierakstu sociālajos medijos, kuros arī būs iespēja noklausīties katras dienas meditāciju. Lai tev izdevies šis Advents un izdodas sastapt Jēzu, kurš nāk!

Pr. Pēteris Skudra, Radio Marija Latvija programmas direktors

P.S. Atgādinu, ka Radio Marija pastāv no klausītāju ziedojumiem. Šis Adventa kalendārs tevi šogad sasniegs pateicoties viņu nesavtīgiem ziedojumiem. Ja arī tu vēlies atbalstīt RML darbību, lai turpmāk nodrošinātu iespēju saņemt iedvesmas vārdus, tad spied šeit. Katrs cents palīdz Radio skanēt ilgāk un turpināt savu misiju!