[Aglonas svētku programma RML ēterā ir pieejama raksta lejasdaļā]

Lielākajai daļai katoļu Latvijā svētceļojums uz Aglonu ir kā centrālais gada notikums mūsu ticības dzīvē. Svētceļojums ir bijis ārkārtīgi svarīgs atmodas elements, bet vēlāk tas ir kalpojis kā iespēja izrauties no ikdienas rutīnas, lai skaistās Latvijas dabas ieskautiem sajustu Dieva klātbūtni mūsu dzīvē un veidotu ar viņu ciešāku draudzību. Krusta ceļš zem naksnīgajām debesīm 14. augusta vakarā un Marijas debesīs uzņemšanas svētki 15. augustā vienmēr ir kā kulminācija svētceļojumā pieredzētajam, kas atstāj spēcīgus iespaidus turpmākajās dienas.

Svētceļojuma laikā varam piedzīvot Baznīcas dzīvi miniatūrā. Ceļš simbolizē katru no mums, kas šajā dzīvē tiecās pretim mērķim – savam Radītājam. Dažreiz šis ceļš liekas viegls, citreiz tas ir grūtību pilns, apkārt mums ir cilvēki, kurus neizvēlamies, bet kuri mums nereti ir ļoti tuvi. Reizēm viņi mūs stiprina un atbalsta, un ceļa grūtības tad vairs nešķiet tik lielas; citreiz viņi mūs kaitina, un gribam nošķirties no visiem, lai pabūtu vienatnē. Aglonas sasniegšana zināmā mērā simbolizē dzīves mērķa sasniegšanu – mūžīgs kāzu mielasta prieks debesu Valstībā, ko nedaudz ļauj baudīt Aglonas svētku programma un gandarījuma sajūta par paveikto ceļa posmu.

Man pašam agrāk svētceļojuma vērtību noteica paveiktais attālums. Jo tālākā Latvijas punktā esi sācis savu ceļu, jo varonīgāks svētceļnieks tu esi. Reiz man dzīve bija sakārtojusies tā, ka es uz svētceļojumu tiku vien divas dienas pirms iesoļošanas Aglonā. “Kas ir svētceļojums vien divas dienas?!” es pie sevis nodomāju. Tikko sāc iet, tā jau beidzas! Tomēr pavisam bez svētceļojuma 2006. gadā palikt negribēju, tāpēc pievienojos grupai, kura iziet 11. augustā. Toreiz es nopietni pārdomāju kvalitatīva svētceļojuma kritērijus, jo pa divām dienām un noietiem 50 kilometriem Dievs ļāva piedzīvot vairāk, nekā citā gadā soļojot 400 kilometru. Tā man bija spēcīga atklāsme – svētceļojums ir svētceļojums arī 2 dienas. Tā kvalitāte nebalstās distancē. Bet svētceļojumā ir jāiet! Bez tā nevar.

Un tomēr – ir situācijas, kad, lai kā tu gribētu soļot kopā ar citiem, kaut divas dienas, tomēr tas nekādi nav iespējams. Ko tad?! Kad es pats nonācu šādā situācijā, es sapratu, ka Dievs mums ir katram sagatavojis žēlastības, kuras viņš no sirds vēlas dāvāt. Jautājums paliek: vai mēs tās ilgojamies saņemt? Šobrīd mana pārliecība ir, ka svētceļojuma kvalitāte balstās manā sirds nostājā. Es varu noiet 1000 kilometru, apiet apkārt ne vien Latvijai, bet visam Eirāzijas kontinentam, bet, ja mana sirds paliek iesprostota manis uzliktajos rāmjos, tad tas vien paliek noiets iespaidīgs attālums. Bet, ja mana sirds ir ilgu pilna doties ceļā, lai sastaptu Dievu un klausītos kas viņam man sakāms, tad mans svētceļojums būs, arī veicot ceļu no mājām uz darbu vai pārejot pāri savai istabai. Svarīgākais ir mans nodoms un tas, vai mana sirds ir gatava kopā ar Samuelu teikt:
“Runā, Kungs, Tavs kalps klausās.”

To es atklāju, pateicoties Radio Marija. Es joprojām ilgojos augustā salikt ceļa somu un doties uz Aglonu kājām. Tomēr veicamie pienākumi to neļauj. Bet, neskatoties uz to, es varu saņemt svētceļojuma augļus. Es varu saņemt Dieva bagātās žēlastība, veicot savus ikdienas pienākumus.

Un es zinu, ka es tāds neesmu viens, kas netiek uz Aglonu ar kājām. Cik daudziem no mums ir jāstrādā un neizdodas dabūt brīvas dienas! Cik daudziem no mums veselība neļauj ilgi izturēt fizisku slodzi saules svelmē vai lietū un vējā! Cik daudziem no mums jāpaliek mājās ar maziem bērniem vai citiem aprūpējamajiem, kuriem nepieciešama palīdzība! Cik daudziem no mums ir saimniecība, kas jāpieskata arī Aglonas svētku laikā!

Tomēr – mēs visi varam piedzīvot svētceļojuma noskaņu! Lai šo uzdevumu – svētceļot un svinēt ieiešanu Aglonā, neizejot no savas ikdienas rutīnas – īstenot būtu vieglāk, arī šogad Tev talkā nāk Radio Marija. Teju divas nedēļas mēs esam varējuši klausīties to, kā sokas svētceļniekiem ceļā, lūgties kopā ar viņiem, slavēt Dievu kopā ar viņiem, papildināt savas zināšanas par Dievu un Baznīcu. Radio Marija Tev palīdzēs arī dzīvot līdzi svētku priekam, kas valda Aglonā. Katrs no mums, kas svētku laikā paliek mājās, darbā, slimības gultā, varēsim svinēt svētkus un baudīt kripatiņu tā debesu mielasta prieku, kas katru no mums sagaida Mūžībā!

Seko līdzi Radio Marija translācijām no Aglonas un svini kopā ar svētceļniekiem Marijas debesīs uzņemšanas svētkus!

Pr. Pēteris Skudra,
RML direktors

RADIO MARIJA PROGRAMMAS SVARĪGĀKIE PUNKTI AGLONAS SVĒTKU LAIKĀ

12. augusts
11:00 Rožukroņa translācija no Aglonas
12:00 Svētā Mise ar laulības solījumu atjaunošanu
15:00 Žēlsirdības kronīša translācija
18:00 Rožukronis ar svētceļniekiem
19:00 Svētā Mise saderinātajiem
20:30 Reportāžas no 100gades svētceļojuma

13. augusts
7:00 Svētā Mise
8:00 “Mosties Aglonā!” (rīta cēliens)
11:00 Rožukroņa translācija
12:00 Svētā Mise
15:00 Žēlsirdības kronītis
16:00 Pēdējie iespaidi no svētceļniekiem
18:30 Vesperes
19:00 Svētā Mise un procesija
22:00 Jauniešu lūgšanu vakars
00:00 Pusnakts Svētā Mise

14. augusts
7:00 Svētā Mise
8:00 “Mosties Aglonā!” (rīta cēliens)
9:00 Svētā Mise
10:00 “Mosties Aglonā!” (rīta cēliens)
11:00 Rožukroņa translācija
12:00 Svētceļnieku Mise
15:00 Žēlsirdības kronītis
18:30 Vesperes
19:00 Svētā Mise
20:00 Krusta ceļš
00:00 Svētā Mise

15. augusts
7:00 Svētā Mise
8:00 “Mosties Aglonā!” (rīta cēliens)
11:00 Rožukroņa translācija
12:00 Svētā Mise
15:00 Svētceļojuma 2018 retrospekcija